Islandzki Interior: Kerlingarfjöll

Islandzki Interior: Kerlingarfjöll

Interior to środkowa część Islandii – surowa, bezludna, najbardziej niedostępna, a zarazem przepiękna. Podczas naszej wyprawy odwiedziliśmy Kerlingarfjöll i Landmannalaugar (tutaj relacja), ale największą frajdą była sama jazda bezdrożami i podziwianie księżycowych krajobrazów.

Kerlingarfjöll to masyw wulkaniczny położony na południowy zachód od lodowca Hofsjökull, a jedną z największych jego atrakcji jest dolina geotermalna Hveradalir.

JAK DOTRZEĆ?

Jechaliśmy z południa drogami F35 i F347. Od wodospadu Gulfoss trasa zajęła nam około 2 godziny. Można też dojechać od północy z Blonduos. Najlepiej obrać w nawigacji kierunek na Kerlingarfjoll Mountain Resort.  Z resortu do obszaru geotermalnego można dotrzeć pieszo lub przejechać jeszcze kawałek samochodem (około 10 minut) i zaparkować właściwie tuż przy parujących polach siarkowych.

Dojazd do Kerlingarfjoll jest możliwy tylko w miesiącach letnich czyli mniej więcej od czerwca do września (trzeba sprawdzać stan dróg na bieżąco), koniecznie samochodem z napędem 4×4. Poza sezonem można wykupić wycieczkę zorganizowaną.

ILE CZASU POTRZEBA NA MIEJSCU?

To zależy co chcecie robić – w okolicy jest dostępnych mnóstwo szlaków pieszych, od bardzo krótkich po kilkudniowe. 

Jeśli tak jak my macie niewiele czasu to można wszystko zrobić w ekspresowym tempie czyli zaliczyć spacer po polach geotermalnych w pół godziny. Oczywiście, że chciałoby się więcej, ale program naszej wycieczki był ogromnie napięty i z dwojga złego lepiej było przyjechać na chwilę niż wcale. Zwłaszcza, że sama trasa do Kerlingarfjoll jest przepiękna, a środek wyspy dziewiczy i pusty – super było uciec z zatłoczonego Złotego Kręgu.

ZAKWATEROWANIE

Nocleg jest możliwy jedynie w Kerlingarfjoll Mountain Resort (to takie górskie schronisko). Jeśli zdecydujecie się na tę opcję to pamiętajcie żeby noclegi zarezerwować z dużym wyprzedzeniem, bo szybko znikają.

OBSZAR GEOTERMALNY HVERADALIR 

Poniższe zdjęcia były robione właśnie w obszarze geotermalnym, bo niestety nie mieliśmy czasu żeby wyjść dalej. Parę dni później odwiedziliśmy kolejne pola geotermalne (Hverir) i te w Kerlingarfjöll robiły na nas dużo większe wrażenie.

Tutaj znajdziesz naszą trasę po wyspie: Islandia – plan podróży.

Tutaj relacja z tęczowych gór i drogi do nich: Islandzki Interior: Landmannalaugar

 

Jeśli spodobał Ci się wpis i chcesz być na bieżąco – polub nas na Instagramie i Facebooku 🙂

No Comments

Post A Comment